Info om olika tävlingar och generalprogram för säsongens tävlingar finns i undermenyn för "Tävlingar". Mycket info om tävlingar skickas via mejl från vår tävlingsansvarig och våra ledare.
Det finns fem kategorier av tävlingar: Distrikt, Region, Nationell, GP, Star
Unga spelare och vuxna motionärer med ingen eller liten tävlingsvana väljer Distriktstävlingar och när spelstyrkan ökat Nationella tävlingar.
Vår egen tävling, Vassundapoolen, och de sex deltävlingarna i Ungdomstouren samt Seniortouren är alla Distriktstävlingar och bra tävlingar att börja med.
Deltagande i tävlingar under kategorierna GP och Star ger tävlingspoäng som läggs in i listor för kvalificering till SM.
Är du intresserad av att börja tävla, kontakta tävlingsansvarig Linus Ryttman.
Avgifterna för tävlingarna betalas av deltagarna själva. Av praktiskt skäl betalas avgifterna löpande av Vassunda IF Bordtennis och en till två gånger per termin görs ett utskick till medlemmarna som deltagit i tävlingar med information kring hur mycket var och en ska betala.